Scientific-Events-Logo
Scientific Events

Seminarul de Antropologie Istorică


7-8 Noiembrie 2014


Facultatea de Istorie şi Filosofie, Universitatea Babeş-Bolyai, Cluj-Napoca

Societatea de curte şi viaţa cotidiană în spaţiul românesc (secolele 16-19)

Organizatori:
  • Constanţa Vintilă-Ghiţulescu, Silvia Marton, Toader Nicoară, Gheorghe Negustor, Constantin Bărbulescu, Vasile Bozga
  • Colegiul Noua Europă, Bucureşti
  • Seminarul de Antropologie Istorică
  • Facultatea de Istorie şi Filosofie, Universitatea Babeş-Bolyai, Cluj-Napoca
  • Facultatea de Stiinţe Politice, Universitatea Bucureşti
  • Institutul de Istorie „Nicolae Iorga”, Bucureşti

Participanţi:
  • Ştefan Aftodor, Andra Armean Dinescu, Mihai-Bogdan Atanasiu, Constantin Bărbulescu, Elena Bedreag, Virgiliu Bîrlădeanu, Cătălin Botoşineanu, Vasile Bozga, Bogdan Ceobanu, Simion Câlţia, Mihai-Cezar Chiper, Marius Chelcu, Alin Ciupală, Ludmila D. Cojocaru, Ionuţ Virgil Costea, Ştefania Dinu, Andrea Feher, Călin Felezeu, Tasin Gemil, Ioan-Augustin Guriţă, Kovács András, Dan-Dumitru Iacob, Ligia-Livadă-Cadeschi, Ştefan Gorovei, Sorin Grigoruţă, Silvia Marton, Sorin Mitu, Mihai Mîrza, Gheorghe Negustor, Simona Nicoară, Toader Nicoară, Alexandru-Florin Platon, Nicoleta Roman, Marius Rotar, Maria-Magdalena Székely, Lidia Trăuşan-Matu, Constanţa Vintilă-Ghiţulescu.

Program pdf

Al treilea atelier de dezbatere

8-9 Noiembrie 2013


Facultatea de Istorie, Universitatea „Al.I. Cuza”, Iași

Organizatori:
  • Silvia Marton, Constanţa Vintilă-Ghiţulescu, Petronel Zahariuc
  • Colegiul Noua Europă, Bucureşti
  • Facultatea de Istorie, Universitatea „Al.I. Cuza”, Iași

  • Facultatea de Stiinţe Politice, Universitatea Bucureşti
  • Institutul de Istorie „Nicolae Iorga”, Bucureşti

Program pdf

Al doilea atelier de dezbatere

18-19 Ianuarie 2013


Revoluţii, reforme, modernităţi în timpul secolului al XIX-lea Colegiul Noua Europă, Bucureşti

Organizatori:
  • Silvia Marton, Constanţa Vintilă-Ghiţulescu

Participanţi:
  • Raluca Alexandrescu, Ionela Băluţă, Ramona Caramelea, Mihai-Cezar Chiper, Alin Ciupală, Silviu Hariton, Dan-Dumitru Iacob, Silvia Marton, Nicolae Mihai, Andi Mihalache, Judit Pál, Alexandru Florin Platon, Bogdan Popa, Cristian Preda, Nicoleta Roman, Zoltán Rostás, Andrei Sora, Andrei Sorescu, Mihai-Răzvan Ungureanu, Constanţa Vintilă-Ghiţulescu.


Program pdf